Przyjmuje się, że odroczenie wykonania kary jest wyjątkiem od zasady bezzwłocznego jej wykonania, dlatego też istotne jest, aby każdy złożony do sądu wniosek w przedmiocie odroczenia powinien był należycie uzasadniony, udokumentowany i spełniał warunki określone w ustawie.
Złożenie wniosku o odroczenie wykonywania kary może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy wykonywanie kary nie zostało jeszcze rozpoczęte, nie można zatem wnioskować o odroczenie kary już odbywanej.
Należy rozróżnić dwa typy odroczenia o których mowa w KKW: obligatoryjne oraz fakultatywne.
Obligatoryjne odroczenie wykonania kary
Sąd może obligatoryjnie udzielić odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności aż do czasu jego ustania w przypadku, gdy skazany cierpi na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonywanie tej kary. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan, w którym umieszczenie skazanego w zakładzie karnym może zagrażać jego życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. Wniosek może złożyć skazany lub jego pełnomocnik.
Na jaki okres czasu Sąd może udzielić skazanemu odroczenia wykonania kary, przy tzw. obligatoryjnym odroczeniu?
Nie ma reguły, odroczenie udzielane jest na okres trwania choroby. Oczywistym jest, że niektóre choroby mogą zostać wyleczone lub zaleczone w stopniu umożliwiającym odbywanie kary.
Fakultatywne odroczenie wykonania kary
Sąd może, ale nie musi odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do jednego roku jeżeli
- natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego i jego rodziny zbyt ciężkie skutki,
- także jeśli zakład karny, w którym skazany ma odbywać karę, jest nadmiernie przeludniony, to znaczy, gdy powierzchnia w celi na jedną osobę wynosi mniej niż 3 m kw.
W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Odroczenie może być udzielone kilkakrotnie, jednak łączny okres fakultatywnego odroczenia nie może przekroczyć okresów, o których mowa powyżej.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o odroczenie wykonania kary kieruje się do sądu, który wydał w I instancji wyrok (wydział wykonywania orzeczeń).
Opłata
Wniosek podlega opłacie w kwocie 80 zł.
Jeśli Ty lub osoba Ci bliska, potrzebujecie pomocy w zakresie sporządzenia wniosku i reprezentowania w postępowaniu w przedmiocie odroczenia wykonania kary, to zapraszam do kontaktu.