Zmiana wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów została uregulowana w kodeksie karnym wykonawczym, a mianowicie w art. 182a k.k.w. Zgodnie z tym przepisem jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 przedstawiciel skazanego § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988, 1002, 1768 i 1783), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Jak wynika z powyższego przepisu, blokada alkoholowa stanowi również ratunek dla kierowców wobec których Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Czym jest blokada alkoholowa?
Blokada alkoholowa jest specjalistycznym urządzeniem, które montuje się w samochodzie. Polega ona na tym, że samochód z blokadą alkoholową nie może zostać uruchomiony, jeżeli próbę prowadzenia pojazdu podejmuje osoba nietrzeźwa.
Blokada alkoholowa kontroluje stan trzeźwości prowadzącego pojazd. Mówiąc w skrócie, pojazd nie ruszy jeżeli blokada alkoholowa rozpozna u kierującego stężenie alkoholu.
Pomoc prawna – prowadzenie sprawy o zmianę sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów adwokat Katowice
Prowadzę tego rodzaju sprawy na terenie całej Polski. Przyjmując sprawę do prowadzenia, stawiam się na posiedzeniach sądu oraz innych czynnościach procesowych. W trakcie toczącego się postępowania załatwiam za Państwa wszelkie formalności i wysyłam stosowne pisma procesowe do jednostek policji, prokuratur i sądów.