Art. 65a. Wstrzymanie i zarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności
Dz.U.2023.0.127 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy
§ 1. Sąd może w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wypadku, gdy skazany oświadczy na piśmie, że podejmie odbywanie kary ograniczenia wolności i podda się rygorom z nią związanym; wstrzymanie następuje do czasu wykonania orzeczonej kary ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności.
§ 3. W wypadkach wskazanych w § 1 i 2 sąd określa wymiar pozostałej do odbycia kary ograniczenia wolności lub zastępczej kary pozbawienia wolności, kierując się zasadami określonymi w art. 65zastępcza kara pozbawienia wolności za karę ograniczenia wolności § 1 i 2.
§ 4. W posiedzeniu, o którym mowa w § 2, ma prawo wziąć udział prokurator, sądowy kurator zawodowy, skazany oraz jego obrońca.
§ 5. Na postanowienie w przedmiocie wstrzymania i zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności oraz określenia wymiaru pozostałej do odbycia kary przysługuje zażalenie.
§ 6. Niedopuszczalne jest ponowne wstrzymanie wykonania tej samej zastępczej kary pozbawienia wolności na podstawie § 1.
Wielu skazanych nie wie, że mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności do czasu wykonania kary ograniczenia wolności. W praktyce zastępcza kara pozbawienia wolności jest zarządzana w sytuacji, kiedy to skazany nie wykonuje orzeczonej wobec niego kary ograniczenia wolności.
Instytucja z art. 65a k.k.w. umożliwia skazanym, wobec których orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności wstrzymać zastępczą karę, w sytuacji kiedy skazany oświadczy na piśmie, że podejmie się odbywania kary ograniczenia wolności i podda rygorom z nią związanym. Ustawodawca wskazuje wprost, iż po spełnieniu przesłanek sąd może w każdym czasie wstrzymać zastępczą karę pozbawienia wolności (nawet po osadzeniu). Wstrzymanie zastępczej kary ma charakter fakultatywny i sąd ,,może, a nie ,,musi” wstrzymać wykonanie zastępczej kary. W praktyce jednak sądy bardzo często wstrzymują wykonanie zastępczej kary.
Podkreślenia wymaga fakt, iż osoba która raz skorzystała z przedmiotowej instytucji i ponownie nie wywiązała się z obowiązku odbycia kary ograniczenia wolności, nie może ponownie składać wniosku o wstrzymanie zastępczej kary pozbawienia wolności.
Pomoc prawna – prowadzenie sprawy o wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności adwokat Katowice
Prowadzę tego rodzaju sprawy na terenie całej Polski. Przyjmując sprawę do prowadzenia, stawiam się na posiedzeniach sądu oraz innych czynnościach procesowych. W trakcie toczącego się postępowania załatwiam za Państwa wszelkie formalności i wysyłam stosowne pisma procesowe do sądów.