Kiedy jest to możliwe?
Dużo osób zastanawia się czy w sprawie karnej, w której występuje jako świadek, można ustanowić pełnomocnika. Oczywiście taka możliwość istnieje jednakże po spełnieniu pewnych wymaganych warunków. Warunki te zostały opisane w art. 87 kodeksu postępowania karnego.
Art. 87. KPK
Pełnomocnik strony
§ 1. Strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika.
§ 2. Osoba nie będąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu.
§ 3. Sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 2, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną.
Pojęcie ,,interesu” jest pojęciem nieostrym. Brak jakiejkolwiek definicji w tym zakresie. Każdy przypadek jest oceniany przez organ, sąd indywidualnie.
Bardzo często się zdarza, że domniemany sprawca przestępstwa najpierw jest wzywany na przesłuchanie w charakterze świadka, a dopiero na kolejne przesłuchanie jest wzywany w charakterze podejrzanego. W takiej sytuacji udział pełnomocnika jest konieczny, albowiem wezwanemu przysługuje prawo o uchylenia odpowiedzi na zadawane pytania jeżeli mogłyby one narazić jego lub osobę jego najbliższą na odpowiedzialność karną. Często osoby, które stawiają się na przesłuchanie nie są świadome praw z jakich mogą skorzystać w trakcie przesłuchania.
W praktyce bardzo rzadko się zdarza aby organy odmawiały udziału pełnomocnika w czynnościach procesowych.
Pomoc prawna – reprezentacja świadka w postępowaniu karnym adwokat Katowice
Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Przyjmując sprawę do prowadzenia, stawiam się na posiedzeniach sądu oraz innych czynnościach procesowych. W trakcie toczącego się postępowania załatwiam za Państwa wszelkie formalności i wysyłam stosowne pisma procesowe do sądów.